#POMPA CIEPŁA
Pompa ciepła, czyli urządzenie do ogrzewania budynków i wody użytkowej. Najczęściej spotykane w rozwiązaniach pompa ciepła typu: glikol/woda; powietrze/woda; powietrze/powietrze. Pompa ciepła czerpie ciepło z gruntu lub z powietrza i przekształca je min. za pomocą sprężarki na ciepło do wody w obiegu ogrzewania podłogowego, kaloryferów lub ogrzania budynku za pomocą ciepłego powietrza. Obecnie jedno z najtańszych w użytkowaniu źródeł ciepła.
GRUPA e-VENTO.pl
dbamy o ekologię i ekonomię
Zawsze mamy na uwadze najbliższe otoczenie, a szczególnie otoczenie naszych Dzieci.
Inwestorzy, którzy stawiają budynki mieszkalne lub biura zaczęli szukać nowych, ekologicznych rozwiązań, które przyniosą oszczędności. Tak oto powstała domena, która miała na celu sprostać wymaganiom połączenia efektywności z ekologią. Na początku były to pompy gruntowe, które standardowo nazywane są pompami typu glikol/woda. Urządzenia te pobierają energię z gruntu za pomocą sond umieszczonych pod powierzchnią ziemi, następnie za pomocą pompy ciepła dostosowywano tę energię do potrzeb ogrzania budynku np. za pomocą ogrzewania płaszczyznowego, czyli podłogowego. W następnej kolejności zaczęto pracować nad pompami typu powietrze woda.
ompa powietrze/woda ma umiejscowione dolne źródło na zewnątrz, czyli pobiera energię z otaczającego agregat zewnętrzny środowiska. Następnie poprzez pompę umiejscowioną zazwyczaj w budynku – tu występują najczęściej pompy powietrze/woda typu split lub monoblock – przekształca pozyskaną energię w energię na potrzeby ogrzewania rozprowadzonego w domu oraz do podgrzewania wody użytkowej. Taka pompa dzięki pracą inżynierów ma coraz więcej użytkowników, ponieważ COP – współczynnik wydajności cieplnej urządzeń – ma coraz wyższy parametr, który już dziś jest zbliżony do pompy gruntowej. Do tych rozwiązań na rynek wprowadzono pompy powietrze/powietrze, które mają za zadanie ogrzewać budynek poprzez rozprowadzenie ciepłego powietrza, a ich działanie opiera się na działaniu urządzeń klimatyzacyjnych.
ak działa pompa ciepła? Pompa ciepła ma za zadanie przepompować ciepło z jednego miejsca w drugie miejsce. Jej działanie jest zbliżone do działania lodówki, jednak działa ona w odwróconym kierunku. Tutaj znajduje się dolne i górne źródło, dolne źródło zazwyczaj znajduje się na zewnątrz budynku np. w postaci agregatu, górne w budynku. Podając tu za przykład pompę powietrze/woda mamy doczynienia z czynnikiem chłodniczym np. R410A lub coraz częściej występującym R-32. Czynnik w postaci cieczy dostaje się do parownika, w którym parując zabiera ciepło, następnie trafia do sprężarki.
d Tu podnoszone jest jego ciśnienie co powoduje wzrost temperatury, a stąd przechodzi do skraplacza, w którym oddaje ciepło np. do wody, która znajduje się w obiegu grzewczym budynku.
kloplona ciecz z wymiennika o niskiej temperaturze a wysokim ciśnieniu wraca do zaworu, który ma zdławić jej ciśnienie, co powoduje, że za zaworem mamy ponownie chłodny czynnik o niskim ciśnieniu. Tak działające urządzenie jest nam w stanie wytworzyć kilkakrotnie większą ilość energii cieplnej niż energii elektrycznej potrzebnej do jej wyprodukowania.